See other templatesSee other templates

Europos Sąjunga juda link principo, kad už vienodos vertės darbą būtų mokamas vienodas atlyginimas ir vietiniams, ir kitų šalių darbuotojams. Tokį principą garantuotų Europos parlamente svarstomas "Mobilumo paketo" projektas skirtas užtikrinti vienodas socialines garantijas tolimųjų reisų vairuotojams.

Vairuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Jovita Jančiauskienė sako, jog mėgstama skleisti gąsdinančią propagandinę žinutę, kad, jei Lietuvos transporto įmonės darbuotojams mokės taip pat kaip ir stipresnės ekonomikos šalys, verslai tuoj bankrutuos ir dėl to stipriai nukentės šalies ekonomika. Pasakysiu paprastai: tai tėra manipuliacinis verkšlenimas, nenorint dalintis, o Lietuva įvardijama viena tų šalių, kuri dempinguoja visą ES transporto sektorių. Vėlgi dėl to labiausiai kenčia darbuotojai.

Dar viena tema visoje šioje makalynėje: kai tiek kalbama apie emigracijos stabdymą, įvairias iniciatyvas, mūsų transporto įmonės tyčia stumia darbuotojus iš transporto sektoriaus, nes nori pigesnės darbo jėgos iš trečiųjų šalių, kuriuos pagal jų šalių pragyvenimo lygį tenkina Lietuvoje gaunamas atlyginimas (ir šiaip jie mažiau visko reikalauja ir apie savo teises kalba). Tuo metu Lietuviai mato, kad kitose šalyse elgiamasi kur kas sąžiningiau, galbūt nenori rizikuoti skurdžia senatve, tad nusprendžia pereiti į užsienio transporto kompanijas.

Turime, ką turime: šiuo metu Lietuvoje tarp tolimųjų reisų vairuotojų yra tik apie 25-30 proc. lietuvių, visi kiti – ne iš ES. Toks neatsakingas verslininkų elgesys ne tik skatina emigraciją, bet ir didina ekonominį dempingą.

Absurdiška: Užimtumo tarnyba kiekvienais metais tvirtina trūkstamų profesijų sąrašą, kurioms yra supaprastintas darbo vizų gavimas, ir tarp jų visą laiką patenka tolimųjų reisų vairuotojai. Profesinių sąjungų nuomone, tolimųjų reisų vairuotojai turėtų būti išbraukti iš trūkstamų specialybių sąrašo, nes tuo aiškiai piktnaudžiaujama.

Vairuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Jovita Jančauskienė, teigia, kad „mobilumo paketas“ atsirado dėl darbdavių gobšumo. Jos teigimu, vairuotojo darbo ieškančiųjų yra, o LINAVA teigia, kad darbuotojų trūksta. „Kyla klausimas: ar atsivežame trečiųjų šalių piliečius, nes trūksta darbuotojų, ar todėl, kad jie sutinka dirbti pigiau?“ – klausia profesinės sąjungos pirmininkė. Ji taip pat pastebi, jog darbuotojai nėra patenkinti darbo užmokesčio tvarka. „Mes ne už verslo žlugdymą – mes už normalias, orias darbo sąlygas“, – komentuoja J. Jančauskienė.

Europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė viešai užduoda tris klausimus S. Skvernelio vyriausybei, atstovaujančiai stambiojo kapitalo interesus.

Pirmas. Kokie atlyginimai mokami vilkikų vairuotojams, dirbantiems Lietuvos įmonėse? Lietuviškas minimalus atlyginimas plius komandiruotpinigiai, dienpinigiai, gal net kokie kiti priedai, nuo kurių mokesčiai nei „Sodrai“, nei biudžetui neskaičiuojami? O tai reiškia, kad vairuotojai socialiai apdrausti labai menkai susirgus, sunegalavus, praradus darbingumą. Pensija laukia taip pat maža. Mobilumo pakete kaip tik ir kalbama, kad vairuotojams būtų mokami bent minimalūs tų šalių, kuriose jie dirba, atlyginimai. Vežioji krovinius, pavyzdžiui, po Prancūziją, mokėk vairuotojui prancūzišką atlyginimą.

Antras klausimas. Kiek užsieniečių, asmenų iš trečiųjų šalių, dirba Lietuvos transporto įmonėse? Į šį klausimą taip pat neatsakėte. Nepatogus klausimas, nes daugumoje Lietuvos įmonių vairuotojų yra ukrainiečiai, baltarusiai, moldavai. Jie sutinka dirbti už minimalų atlyginimą, be socialinių garantijų. Dauguma Lietuvos vairuotojų jau pabėgo iš Lietuvos ir dirba kitų valstybių įmonėse Vakaruose. Ir uždirba vakarietiškai, ir garantijas turi.

Trečias. Ar Jūs dažnai miegate savo darbo kabinete? Jei miegate, nieko gero. Visi normalūs žmonės, taip pat ir vairuotojai bei ministrai, turi miegoti lovose. Turi pailsėti. Mobilumo pakete siūloma uždrausti vairuotojams miegoti vilkikų kabinose.

Liberalieji S. Skvernelio masiuliai nemato socialinės perspektyvos ir neturi atsakymų į klausimus dėl darbo sąlygų. Stambiajam transporto kapitalui tai neaktualu, kaip ir pačiam "apačių" premjerui užsiėmusiam priešrinkiminės agitacijos klausimais.

Panaudota etaplius.lt, europarl.europa.eu, delfi.lt medžiaga

Nuomonių skiltis

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com
DMC Firewall is a Joomla Security extension!