2018 m. birželio 27 d. Muitinės mokymo centre įvykusio pasitarimo metu buvo gauti MGP pareigūnų klausimai. Buvusio generalinio direktoriaus (A.Adomėno) pavedimu Muitinės departamentas parengė atsakymus, kurie suderinti su MD Personalo administravimo, Finansų ir Turto valdymo skyriais. Šiuos atsakymus MD PPS viršininkas Š.Ramanauskas pateikė susipažinti profesinei sąjungai. Viešiname MD vadovų atsakymus atspindinčius Muitinės departamento problemas, aktualijas ir kompetencijas.
Mobiliųjų grupių pareigūnai uždavė aktualius klausimus susijusius su darbo sąlygomis, aprūpinimu uniformomis, naudojama pasenusia įranga, po 15 metų važinėjančius nesaugius pasenusius automobilius. Taip pat MD vadovybės klausta kodėl mobiliųjų grupių pareigūnams Vilniaus teritorinėje muitinėje nėra įrengtos tinkamos patalpos persirengti, susitvarkyti po pamainos. Atkreiptas dėmesys, kad MD nupirktos rentgeno sistemos dažnai genda, nekokybiškai veikia.
Susitikimo metu akcentuota, kad maži atlyginimai, prastos darbo sąlygos, apiplyšusi tarnybinė uniforma žemina muitinės pareigūnų orumą, nemotyvuoja darbui.
Ypatingai gausiai klausta apie (ne)aprūpinimą tarnybine uniforma. MD vadovams priekaištauta, kad neatsižvelgiama į pareigūnų pasiūlymus dėl atskirų aprangos dalių komplektavimo. Muitininkams tiekiami rūbai nekokybiški ir netinkami vasaros sezonui. Nuolat trūksta žieminės avalynės.
Nors vadovai teisinosi lėšų trūkumu, tačiau daugelio pareigūnų nuomone Muitinės departamentui trūksta ne finansavimo, o - ūkiškumo. Trūkstant pareigūnų muitinėje atsirado daugybė tuščių etatų, tačiau (ir už nesančius) dirbantiems nemokami priklausantys priedai už padidėjusį krūvį. MD vadovų atsakymas standartinis: nėra pinigų, trūksta finansavimo. Panašu, kad patys vadovai nebežino, kur dingo sutaupytos nesamų etatinių darbuotojų darbo užmokesčio lėšos. Kas iššvaistė pinigus skirtus pareigūnų atlyginimams?
Perskaičius vadovų atsakymus, kilo ir daugiau klausimų. Paaiškėjo, kad muitinėje buvo netinkamai apskaičiuojamas darbo laikas. Pasak departamento atstovų - nieko baisaus, nes klaidos jau ištaisytos. Tačiau lieka neaišku, kas atlygins susidariusias skolas ir išmokės pareigūnams už perdirbtus viršvalandžius? MD pateikta klausimų-atsakymų santrauka atskleidžia ir daugiau įsisenėjusių problemų Lietuvos muitinėje.
Skaityti daugiau: Ką reikia žinoti apie tarnybinį patikrinimą?
Artėja kasmetinių atostogų grafikų sudarymo laikas. Jau pasigirsta įvairių interpretacijų ir nurodymų pareigūnams. Norime dar kartą priminti pagrindinius kasmetinių atostogų suteikimo principus.
Tarnybos Lietuvos Respublikos muitinėje statutas (toliau – Statutas) reglamentuoja muitinės pareigūnų tarnybos ypatumus.
Statuto 51 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad muitinės pareigūnų atostogų rūšis, minimalią trukmę, suteikimo ir mokėjimo už jas tvarką nustato šis Statutas ir kiti įstatymai. Taigi, muitinės pareigūnai turi teisę į Statuto nustatytas atostogas bei Darbo kodekso nustatytas nėštumo ir gimdymo atostogas, tėvystės atostogas, atostogas vaikui prižiūrėti, kol jam sueis treji metai, ir mokymosi atostogas.
Paminėtina, kad, vadovaujantis Statuto 1 straipsnio 3 dalimi, yra taikomos Darbo kodekso nuostatos dėl:
- kasmetinių atostogų suteikimo tvarkos,
- darbo stažo – metų, už kuriuos suteikiamos kasmetinės atostogos, skaičiavimo,
- kasmetinių atostogų suteikimo dalimis,
- atšaukimo iš atostogų,
- kasmetinių atostogų perkėlimo ir pratęsimo,
- nepanaudotų atostogų suteikimo, atleidžiant iš darbo,
- kasmetinių atostogų apmokėjimo,
- piniginės kompensacijos už nepanaudotas kasmetines atostogas mokėjimo,
- tikslinių atostogų suteikimo (nėštumo ir gimdymo, tėvystės, atostogų vaikui prižiūrėti, kol jam sueis treji metai, mokymosi).