Lietuvos banko ekonomikos departamento direktorius Raimondas Kuodis mano, kad įstojimo į ES nauda gali būti pervertinta ir, jo manymu, kai kuriais atvejais yra sudėtinga įvertinti integracijos įtaką.
„Integracijos teigiamas efektas gali būti pervertintas. Pirmiausiai, žmonės jau sužinoję apie geras naujienas keičia savo elgseną ir, jeigu bankų sistema jiems tai leidžia, skolinasi iš būsimųjų pajamų, kurių tikisi (...). Galbūt matome pernelyg optimistinį vaizdą vien dėl to“, – žurnalistams po tyrimo pristatymo sakė R. Kuodis.
„Egzistuoja taip vadinamas išstūmimo efektas, kurį labai sunku įvertinti, kokiu mastu ES parama išstumia tas investicijas, kurios būtų buvę padarytos, o kokiu mastu jos padidina bendrąsias investicijas. Kad tas efektas egzistuoja, akivaizdu. Klausimas – tik kokiu mastu?“ – tęsė jis.
„Įtaka ES paramos žemės ūkiui yra labai nevienareikšmiška. Iš vienos pusės gerai, kad pinigai ateina, kita vertus, užkonservuojama tam tikra neefektyvi ūkio struktūra. Mes matydavome istoriškai, kad žemės ūkis bent kelis kartus mažiau našus nei likusi ekonomika. Žmonėms iš to sektoriaus sumažėjo paskatos persikelti į labiau našias ūkio šakas“, – R. Kuodis.
Lietuvos įsiliejimas į Bendriją turėjo įtakos ir infliacijai – ji minimu laikotarpiu dėl BVP paspartėjimo augo 0,6 proc. punkto.
Visas straipsnis