See other templatesSee other templates

Konservatorių populiarumas vis kyla ir jie jau pasivijo reitinguose žemyn smunkančius „valstiečius“. Taip LRT RADIJUI sako visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ direktorius Vladas Gaidys. Anot jo, tai pirmas kartas, kai šių partijų reitingai susilygino. V. Gaidžio teigimu, naujoji valdžia pasižymi ir kitu fenomenu – vos per pusmetį net trijų ministrų reitingai iš teigiamų tapo neigiami.

– Kaip šį mėnesį kinta Valstiečių ir žaliųjų sąjungos reitingai?

– Valstiečių ir žaliųjų sąjunga jau šeštą mėnesį iš eilės krinta žemyn. Šiuo metu 25,9 proc. (nuo balsuojančiųjų) balsuotų už Valstiečių ir žaliųjų sąjungą (buvo 30 proc.). Nuo visų gyventojų jie gauna 15,7 proc. Vyksta nuoseklus mažėjimas.

Tai nebūtų sensacija, jei nepagalvotume, kuriai partijai atitenka šie balsai. Šiuo atveju juos gauna Tėvynės sąjunga – penktą mėnesį iš eilės jos reitingai auga ir šį kartą balai susilygino. Tėvynės sąjunga nuo balsuojančių gauna 25,6 proc., nuo visų Lietuvos gyventojų – 15,5 proc. Skirtumas – tik du žmonės nuo 1000 apklaustųjų.

Šios partijos yra pirmos, tik viena auga, o kita silpsta. Be to, „valstiečiai“ pirmi tik 0,2 procentinio punkto dalimis.

– Kai kurie apžvalgininkai sako, kad valdantieji vykdo partijos rinkimų programą, bet apklaustiems rinkėjams šiandien tai, regis, nelabai patinka.

– Gal ir vykdo, bet, matyt, ne viskas ten patrauklu. Prieš mėnesį kalbėjome apie Darbo kodeksą, moksleivių atostogų trumpinimą, šildymo lengvatos panaikinimą, aukštojo mokslo reformą. O birželio 1 d. Seimas priėmė antialkoholinį įstatymą, matyt, ne visi punktai ten patinka, pavyzdžiui, kainų pakėlimas tikrai nepatinka.

Manyčiau, verta atkreipti dėmesį Dalios Grybauskaitės pranešimą birželio 8 d. Ji gana aštriai kritikavo valdančiuosius, truputį ir įgėlė jiems. D. Grybauskaitės reitingas kaip tik pakilo ir nuo rinkimų kyla nuolatos. Prezidentės reitingas aukščiausias per antrąją jos kadenciją. O tų, kuriuos ji kritikuoja, reitingai mažėja.

– Prieš mėnesį labai krito pasitikėjimas sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga. Koks pasitikėjimas juo dabar?

– Pasitikėjimas sveikatos ministru toliau mažėja. Neigiamų vertinimų išaugo 3 procentiniais punktais, teigiamų sumažėjo.

Svarbiausia, kad prieš mėnesį nė vienas ministras neturėjo neigiamo balanso, o šį mėnesį jau trys ministrai turi daugiau neigiamų negu teigiamų vertinimų. A. Verygą neigiamai vertina 32 proc., teigiamai – 28 proc. Tai – neigiamas balansas ir, iš esmės, – tendencija.

– Paminėjote, kad D. Grybauskaitės reitingai stabilūs ir aukščiausi, žmonės labiausiai ja pasitiki. Kokius dar politikus vertina visuomenė?

– Politikų eiliškumas liko toks, kaip ir prieš mėnesį. Antroje vietoje, kaip ir gegužės mėnesį, yra Saulius Skvernelis. Jo reitingas labai krito – 9 procentiniais punktais. Tai didžiulis šuolis. Iš viso per tris mėnesius prarasta 20 procentinių punktų. Taigi, nors jis antras, bet matoma grėsminga tendencija žemyn. Neigiamų S. Skvernelio vertinimų buvo 13 proc., o dabar – 23 proc.

Trečioje vietoje – Viktoras Pranckietis (46 proc.). Vertinimas sumažėjo 6 proc. Mažėjimas vyksta visur, kas susiję su „valstiečiais“. Pagrindinis jų lyderis Ramūnas Karbauskis ne taip seniai buvo vienas populiariausių Lietuvos žmonių. Šiuo metu teigiamai jį vertina tik 27 proc., neigiamai – 48 proc. Per mėnesį įvyko didelis kritimas.

– Kas labiausiai stebina šioje apklausoje?

– Mažėjimo tempas. Nesakyčiau, kad galima rasti vieną dalyką, kuris konkrečiai numuša reitingus. Tai susideda iš kalbėjimo, komunikacijos stilistikos ir tam tikrų akcentų. Juk dauguma žmonių prieš alkoholį ir alkoholizmą, bet tai, kaip viskas pateikiama, yra nepriimtina. Summa summarum, didžiausia žinia yra tai, kad Tėvynės sąjunga prisivijo „valstiečius“. Tai esminis pokytis politinėje scenoje.

– Kai vėl kalbėsimės po mėnesio, matysime, kaip bus pasikeitę socialdemokratų reitingai. Tai žinome dėl šiomis dienomis vykstančių peripetijų su Artūru Skardžiumi.

– Tai atsispindės reitinguose, nors politikoje gal po savaitės gali jau kas nors kitas išstumti šiuos šešėlius su kitais negerais įvykiais. Šiuo metu socialdemokratų reitingai nei kyla, nei mažėja. Įspūdis toks, kad nuo to, ką praranda „valstiečiai“, socialdemokratai gauna gal pusantro procento. Dauguma atitenka Tėvynės sąjungai.

Nuo sausio mėnesio socialdemokratai turi 16–17 proc. nuo balsuojančiųjų ir maždaug 10 proc. nuo visų gyventojų. Naujasis partijos pirmininkas kol kas nėra populiarus tarp Lietuvos gyventojų. Jis net turi neigiamą balansą – 16 teigiamų procentų ir 19 neigiamų procentų.

Apklausa parengta dienraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu.

LRT.lt

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com