Nupudruotus Vilniaus namus ir smala dar kvepiančius kelius per pirmininkavimą užtemdys šį mėnesį organizuojami trys protestai. Profsąjungos šį laikotarpį derina prie ES viršūnėlių vizitų. Jų teigimu, tik taip gali įvykti kažkoks dialogas su užsimerkusia vietine valdžia.

Pasitiks oro uoste

Pasieniečiai į savo patruliavimui skirtus automobilių bakus tuoj galės įsipilti nebent oro, ugniagesiams atsibodo misti vien tik grikiais, o policininkais nebenori tapti net vaikai. Profesinės pareigūnų sąjungos, atsižvelgdamos į absurdo komediją primenančią situaciją, liepos mėnesį organizuoja bent 3 protesto akcijas. Mokytojai į protestų grandinę žada prisijungti rudenį.

ES politikus oro uoste šį penktadienį žada pasitikti policininkai. Policijos profesinė sąjunga sulaukusi tiek valdininkų, tiek pačios šalies prezidentės Dalios Grybauskaitės nusispjovimo per kairį petį, žada kreiptis į ES klerkus.

Policininkai dar praėjusį rudenį Angelų sargų dieną šventė protestuodami. Pasak Lietuvos policijos profesinės sąjungos pirmininkės Romos Katinienės, per pastaruosius ketverius metus tarnybą paliko per 2 tūkstančius policijos darbuotojų. Iš jų kone 1,5 tūkst. policininkų. Situacija nepakeliama tapo ir dėl to, jog pareigas apleidžia ir itin kvalifikuoti pareigūnai.

Tikisi ES dėmesio

„Jei problemos nemato savi politikai, gal pamatys ES”, - tikisi protestus organizuojantis Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) tarybos narys bei ugniagesių profsąjungos pirmininkas Saulius Džiautas.

Išvargintas ne tik finansinio, bet ir prasto požiūrio NPPSS liepą žada surengti 3 protestus. Liepos 5-ąją - oro uoste, prie Seimo, Vyriausybės ir Vidaus reikalų ministerijos pastatų. Po savaitės, 9-10 dienomis, laukia itališkas pasieniečių protestas. Jei valdžia nerodys jokio dėmesio, NPPSS liepos pabaigoje žada surengti itin masinį protestą pasitelkdama kitas organizacijas.

S.Džiautas pabrėžė, jog protestų datos taikytos prie renginių, kuriuose lankysis vidaus reikalų bei teisingumo ministrai. Gėdą prieš ES svečius besitikintys sukelti ugniagesiai prašys pasižiūrėti į vadinamųjų gaisrininkų atlyginimus.

„Pradedantysis ugniagesys gelbėtojas gauna 1300 litų mėnesinį atlyginimą. Jeigu mes esame Europos Sąjungoje, tai, kodėl skandinavai gauna 7 kartus didesnius atlyginimus. Ką, ten ugnis karštesnė?” - piktinosi S.Džiautas.

Didžiausią visuomenės pasitikėjimą pelnę, tačiau mažiausius atlyginimus gaunantys pareigūnai kasmet, kaip ir policija, praranda kvalifikuočiausius darbuotojus. „Ugniagesiai kaip kosmonautai, jų sveikata turi būti nepriekaištinga, taikomi griežti reikalavimai. Ir tokių surasti labai nesiseka, nes daugiau nei pusė atkrenta dėl sveikatos. O atlyginimo dydis irgi nemotyvuoja. Baigę mokslus, jie šiaušia į užsienį”, - problemą apibendrino S.Džiautas.

Tuo metu pasieniečiai, planuojantys itališką protestą, kai bus uždarytos Lietuvos sienos, datos specialiai netaikę prie ES klerkų suvažiavimo. Jų profsąjungos pirmininkas Vladimiras Banelis pasakojo, kad pasieniečiai pavargo ne nuo valdžios reikalavimų, bet sąlygų tiems reikalavimams įgyvendinti nesuteikimo.

„Mes neturime kito pasirinkimo. Su nauja valdžia, visais lygiais kalbėjomės pusę metų, bet situacija nesikeičia. Nors protestas rišasi prie ES pirmininkavimo, bet ką mes turime užsikonservuoti ir nieko nedaryti?” - retorikos nevengė V.Banelis. Jis pabrėžė, jog apskritai visos pareigūnų problemos yra kompleksinės, neatsiejamos viena nuo kitos.

„Viskas susiveda ne vien tik į pinigus. Taip, atlyginimas yra svarbu, tačiau turi būti sprendžiamos ir socialinių garantijų problemos. Iš mūsų reikalauja operatyviai reaguoti, užtikrinti kontrabandos kontrolę, bet kaip mes ją užtikrinsime? Bėgdami paskui? Neturime kuro, trūksta transporto priemonių, sugedus jiems - remontas lieka kaip svajonė. Nes visada pasakoma, jog nėra lėšų”, - piktinosi V.Banelis.

Nevengiama butaforijos

Artimiausiu metu gali įvykti ir medikų protestas. Apie tai oficialiai nebuvo skelbta, mat buvo laukta vakar sveikatos apsaugos ministro Vytenio Povilo Andriukaičio organizuoto neeilinio trišalės tarybos posėdžio. Deja, jis tebuvo butaforinis. Pasak Lietuvos medikų profesinės sąjungos pirmininkės Albinos Kavaliauskaitės, neatsižvelgta nė į vieną pasiūlymą.

„Iki šiol nieko nedaroma dėl medikų darbo sąlygų, darbo užmokesčio padidinimo, atostogų laiko. Buvo posėdis, bet niekas nesiklausė mūsų, jokio dialogo nebuvo. Atrodo, kad suorganizavo, kad tik užkištų mums burnas”, - pasakojo A.Kavaliauskaitė. Jos teigimu, profsąjunga artimiausiu metu rinksis į pasitarimą ir spręs protesto datą. Mokytojų profsąjunga taip pat protestuos.

„Dabar protestui būtų sunku surinkti žmones, bet mes kreipsimės į švietimo ir mokslo ministrą, žiūrėsime, koks bus atsakas. Mokinio krepšeliui buvo suorganizuota darbo grupė, bet jei pinigų nepridės, tai tebus paklodės tampymas nuo vieno šono prie kito”, - aiškino mokytojų profesinės sąjungos pirmininkė Jūratė Voloskevičienė.

Pirmininkė neabejoja, jog protestų ir streikų akcijomis galima pasiekti norimų rezultatų. „Streikas yra efektyvi priemonė, o ji bus dar efektyvesnė ES pirmininkavimo metu”, - konstatavo J.Voloskevičienė. NPPSS patikino, jei Vyriausybė pasirašys 30 procentų bendro finansavimo pakėlimą, streikų profsąjungos nekels. Kol kas jokio politinio atsako nesulaukta.

Romualdas OZOLAS, signataras:

Džiaugiuosi ir sveikinu kiekvieną visuomenės pakilimą, nes tylėti, kaip buvo tylima iki šiol, iš tiesų nebeįmanoma. Gali pasirodyti, kad mes esame praradę savo žmogiškąjį pavidalą ir tapę kažkokiais augalais.

O kadangi Lietuvoje visi protestai labai kultūringi, labai konstruktyvūs, manau, kad Europos kokie nors komisarai čia turėtų irgi pamatyti, kaip turėtų būti, kaip tauta gali elgtis su savo valdžia, kaip kultūringai elgtis, kai pati valdžia elgiasi nekultūringai. Visuomenė turi išsakyti savo prigimtinę ir konstitucinę teisę ir kalbėti su savo valdžia, su savo atstovais laisvai. Dabar tam palankiausias metas.

Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"
Monika BURVYTĖ respublika.lt