ImageBTV 2007-11-09. Pasipiktinimo banga dėl Skuode įvykusios tragedijos ritasi per Lietuvą. Video pranešimas -



Vidaus reikalų ministras Premjerui įteikė atsistatydinimo pareiškimą


Vidaus reikalų ministras Raimondas Šukys susitiko su Premjeru Gediminu Kirkilu ir išdėstė savo požiūrį į susiklosčiusią situaciją policijoje.

Ministras informavo Premjerą, kad tragiškas įvykis Skuodo rajone Aleksandrijos kaime, nusinešęs trijų vaikų gyvybes, tik apnuogino septynerius metus policijoje brendusias problemas ir parodė, kad šalies policija ištikta krizės – tiek valdymo, tiek moralinės.

Vidaus reikalų ministras dar kartą informavo Premjerą, ko buvo imtasi per 15 ministro vadovavimo VRM mėnesių, bandant išjudinti esmines permainas policijoje, kurių nebuvo jau septynerius metus.

Ministro įsitikinimu, visi svertai policijos sistemos pertvarkymui duoti. Parengta Policijos sistemos plėtros programa – aiškus planas, kas turi būti padaryta, kad policija atsinaujintų. Policijos veiklos tobulinimui papildomai skirta daugiau kaip pusė milijardo litų. Atlyginimai policininkams kiek įmanoma šiemet buvo didinami du kartus. Nuo Naujųjų metų policininkų algos didės dar 30 procentų. Dedamos visos pastangos, kad policija turėtų šiuolaikišką aukštąją mokyklą ir pareigūnai tarnybai būtų parengti tinkamai.

Tačiau nepaisant ministro pastangų, Policijos vadovai delsia pradėti policijos sistemos pertvarkymą ir vilkina Policijos plėtros programos įgyvendinimą.

„Akivaizdu, kad atkurti policijos autoriteto su dabartiniu policijos vadovu neįmanoma. Negaliu pasiekti permainų su policijos vadovu, kuris viešai pripažįsta nežinantis, kaip pakeisti situaciją“, – sakė ministras Raimondas Šukys.

Ministras Raimondas Šukys atkreipė Premjero dėmesį, kad kardinaliai pakeisti situacijos policijoje neleidžia ir Generalinio policijos komisaro skyrimo ir atsakomybės taikymo tvarka. Vidaus reikalų ministras pagal įstatymą negali nei įpareigoti policijos vadovybės imtis kokių nors konkrečių žingsnių, nei kontroliuoti, kad policijai skirtos milijoninės lėšos būtų naudojamos racionaliai.

„Net ir po tragedijos Skuodo rajone negaliu nurodyti Policijos departamentui imtis kokių nors konkrečių priemonių, nes sulaukiu to paties atsakymo: „aš klausysiu tik Prezidento“. Tai nesąžiningas naudojimasis Prezidento autoritetu. Visuomenė reikalauja atsakomybės iš manęs kaip ministro, tačiau įgaliojimai iš esmės pakeisti situaciją man įstatymais nesuteikti“, – sakė ministras Raimondas Šukys.

Ministras pabrėžė esąs pasirengęs prisiimti atsakomybę už policijos veiklos tobulinimą, tačiau dar kartą akcentavo, kad to padaryti su šia policijos vadovybe neįmanoma. Susitikime su Premjeru ministras pabrėžė, kad jeigu artimiausiu metu neįvyks esminių permainų, gali iškilti grėsmių nacionaliniam saugumui, nes tarnybą gali palikti geriausi policijos pareigūnai.

Apie policijoje susiklosčiusią padėtį ministras Raimondas Šukys artimiausiu metu informuos ir Prezidentą Valdą Adamkų. Ministras įsitikinęs, kad išklausęs visą informaciją Prezidentas priims reikalingus sprendimus.

Jeigu bus nuspręsta, kad paties ministro Raimondo Šukio atsistatydinimas šiuo metu valstybei naudingiausias sprendimas, padėsiantis išspręsti policijos problemas, ministras teigė esąs tam pasirengęs.

vrm.lt


Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus pareiškimas priėmus Vidaus reikalų ministro ir Lietuvos policijos generalinio komisaro atsistatydinimus

Pastarosiomis dienomis Lietuva dalijosi skausmu su Aleksandrijos kaimo Bučkų, Kubilių ir Petkų šeimomis, policijos pareigūno sukeltoje avarijoje netekusiomis vaikų. Lapkričio 7–oji yra ne tik jų tragedijos diena, ji tapo rimtos krizės policijoje atspindžiu. Nelaimė Skuodo rajone išryškino vidaus reikalų sistemoje įsisenėjusias problemas, dar labiau sumenkino žmonių pasitikėjimą policija. Prarastos vaikų gyvybės, pareigūno padarytas nusikaltimas ir jo aplinkybės reikalauja aiškių atsakymų, kodėl tai įvyko, ir ryžtingų sprendimų. Netoleruotina, kad pareigūnų padaryti nusikaltimai sulaukia pateisinimų ar palyginti švelnių bausmių.
 

 

Policininkas labiau nei eilinis pilietis turi jausti atsakomybę ir savo elgesiu rodyti pavyzdį visuomenei, nes jį valstybė įpareigojo saugoti viešąją tvarką ir taip garantuoti visuomenės saugumą. Pareigūno padarytas nusikaltimas negali likti paprastu statistikos faktu. Jis turi būti kruopščiai ištirtas ir itin griežtai įvertintas.
 

 

Akivaizdu, kad didžiausia policijos problema – kvalifikuoto personalo trūkumas. Per pastaruosius metus dėl menko darbo užmokesčio pasitraukė nemažai pagarbos vertų profesionalų. Turiu ilgą sąrašą įvairių vidaus reikalų sistemos raštų, įsakymų su siūlymais, kaip gerinti policininkų rengimą, jų socialinę padėtį. Nemažai jų gauta ir vidaus reikalų ministro Raimundo Šukio vadovavimo laikotarpiu. Tačiau iki šiol policija neturi mokymo įstaigos, kuri jai rengtų pareigūnus. 
 

 

Daugybę kartų girdėjau policijos generalinio komisaro pažadų, planų ir terminų, kada ir kaip bus pertvarkoma policijos sistema. Akivaizdu, kad padaryta nedaug.
 

 

Greičiausio ir efektyviausio rezultato galima tikėtis, kai Vidaus reikalų ministerijos ir policijos vadovybė veiks išvien, o ne glaistys tarpusavio nesutarimus. Atsakomybę už policijos veiklą turi prisiimti ir Vidaus reikalų ministerijos vadovybė. Tai ji privalo kontroliuoti pavaldžių institucijų veiklą, atlikti jų valdymo priežiūrą. 
 

 

Šiandien susitikęs su vidaus reikalų ministru ir policijos generaliniu komisaru priėmiau jų atsistatydinimus. Darau tai su skausmu, abu vertinu kaip aukštos klasės profesionalus. Dirbdamas vidaus reikalų ministru, Raimundas Šukys nuveikė tikrai daug, kad Lietuva taptų Šengeno erdvės nare. Generalinio policijos komisaro Vytauto Grigaravičiaus nuopelnas – sutramdytas organizuotas nusikalstamumas.
 

 

Iš naujos vadovybės reikalausiu realių darbų ir asmeniškai kontroliuosiu, kaip vykdoma pertvarka policijos sistemoje.
 

 

Tragiškas įvykis Skuodo rajone visuomenės atmintyje atgaivino ir kitus pareigūnų padarytus prasižengimus, sukėlė didelį pasipiktinimą dėl neva visai neefektyvios policijos veiklos.
 

 

Kreipiuosi į Lietuvos žmones ir prašau: neteiskime visų policininkų, nes dauguma jų atsidavusiai dirba, sąžiningai atlieka savo profesinę pareigą, dažnai už tai negaudami deramo atlygio. Jų klaidos ar įvykdyti nusikaltimai viešumoje matomi labiau negu geri darbai.
 

 

Kartu kreipiuosi ir į policijos pareigūnus. Nepasiduokite nusivylimui ir tęskite savo tarnybą. Kitais metais valstybės biudžete skiriama kur kas daugiau lėšų vidaus reikalų sistemai. Reikalausiu, kad būtų išnaudotos visos galimybės esminei pertvarkai policijos sistemoje pasiekti, kad būtų iš esmės pagerintos pareigūnų tarnybos sąlygos ir sudarytos jų sunkų darbą atitinkančios socialinės garantijos.        
 

 

Valdas Adamkus, Lietuvos Respublikos Prezidentas